JS NewsPlus - шаблон joomla Продвижение
Τελευταία Νέα

Παναιγιάλειος: Νικήθηκε δύσκολα (2-1 από τον Άρη) στο «Κλ. Βικελίδης»

Σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι που διεξήχθη στο «παγωμένο» (λόγω των χαμηλών θερμοκρασιών) «Κλεάνθης Βικελίδης» ο Παναιγιάλειος γνώρισε σήμερα την ήττα με 2-1 από τον Άρη, μολονότι «κοίταξε στα μάτια» τον αντίπαλό του και εκ των φαβορί για άνοδο στη Super League. Οι παίκτες τού Δημήτρη Σπανού, έχοντας πολύ καλή ψυχολογία έπειτα από την σπουδαία τους νίκη την περασμένη Τετάρτη στο Αίγιο κόντρα στη Λαμία, έπαιξαν έξυπνα και, εάν είχαν και την τύχη με το μέρος τους, θα μπορούσαν να είχαν φύγει από τη Θεσσαλονίκη με τον βαθμό τής ισοπαλίας στις… αποσκευές τους. Ωστόσο, στα κρίσιμα σημεία τής σημερινής αναμέτρησης μέτρησε η εμπειρία αλλά και η τύχη των γηπεδούχων, οι οποίοι για ακόμα μια φορά δυσκολεύτηκαν να κερδίσουν, προβληματίζοντας τους λιγοστούς φιλάθλους τους που βρέθηκαν στο γήπεδο.
Ο Άρης μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με επιθετική αιχμή τον Τζεμπούρ κατάφερε να κλείσει τον Παναιγιάλειο στα καρέ του, χάνοντας δύο καλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Μετά το 15΄ οι «μελανόλευκοι» ισορρόπησαν το ματς και ήρθε η σειρά τους να απειλήσουν την αντίπαλη εστία, όμως ο Διούδης δύο φορές είπε «όχι» στα σουτ των Κατίδη και Τσιλιγκίρη. Στο 30΄ οι παίκτες του Νίκου Αναστόπουλου κατάφεραν να προηγηθούν, όταν έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ανάκογλου, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε από την «μελανόλευκη» περιοχή και ο Καράμπελας από κοντά έκανε το 1-0…
Παρά το γκολ, οι παίκτες μας δεν πτοήθηκαν και πήραν εκ νέου τα ηνία τού αγώνα, με αποτέλεσμα να ισοφαρίσουν δύο λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, με ωραίο διαγώνιο αριστερό σουτ του Στίκα που νίκησε τον Διούδη.
Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε στο ίδιο μοτίβο, με τους παίκτες μας να έχουν κλείσει σωστά όλους τους διαδρόμους, βάζοντας δύσκολα στους γηπεδούχους, οι οποίοι αδυνατούσαν να φτάσουν με αξιώσεις στα καρέ του Στρέζου. Και ενώ οι πρώτες γκρίνιες άρχισαν να ακούγονται στο «Κλ. Βικελίδης», ήρθε στο 67΄ ο Καπνίδης που εκμεταλλευόμενος την μοναδική αμυντική μας αδράνεια στο β΄ ημίχρονο, έκανε μια κούρσα από τα αριστερά, μπήκε στην περιοχή και την κατάλληλη στιγμή έβγαλε πάσα στο δεύτερο δοκάρι, όπου εκεί καραδοκούσε ο Μιλούνοβιτς που «έγραψε» ανενόχλητος το 2-1, σκορ που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.
Αν μη τι άλλο, επρόκειτο για μια εξαρχής πολύ δύσκολη αποστολή, η οποία, ωστόσο, θα μπορούσε, όπως έδειξαν οι δύο μονομάχοι με τη σημερινή τους απόδοση, να στεφθεί από «μελανόλευκη» επιτυχία. Το μόνο που μπορεί να… «γλυκάνει» την… πίκρα τής σημερινής ήττας (5η συνεχόμενη σε εκτός έδρας φετινό παιχνίδι) ήταν η απόδοση των παικτών μας που δεν φοβήθηκαν σε κανένα σημείο τού αγώνα τους αντιπάλους τους, αλλά αντιθέτως ήταν αυτοί που κέρδισαν τις εντυπώσεις, δείχνοντας πως με τις κατάλληλες προσθήκες μέσα στη μεταγραφική περίοδο θα δημιουργήσουν ένα αξιόμαχο και ανταγωνιστικό σύνολο.

Φωτογραφία του χρήστη Panaigialeios FC / ΠΑΕ Παναιγιάλειος.ΆΡΗΣ: Διούδης, Ιντζίδης, Μπράβο, Καράμπελας, Μπούρμπος (81΄ Τζανακάκης), Ανάκογλου, Ρόβας, Μπαργκάν, Ντούνης (77΄ Νέτο), Τζεμπούρ (46΄ Μιλούνοβιτς), Καπνίδης
ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ: Στρέζος, Ρότα, Τσιλιγκίρης, Μπούζας (76΄ Σκαρτσίλας), Καζβιρόπουλος (89΄ Κοντοές), Κατίδης, Στίκας, Μωϋσίδης, Ντέμο (86΄ Ξόμπλιος), Καζναφέρης, Κρητικός